Al Campbell na Reggaelandzie

AL Campbell urodził się 31 sierpnia 1954 r. na Jamajce. Śpiewać, jak zresztą większość tamtejszych wokalistów, zaczął w kościele, w którym dodatkowo, jego ojciec był kaznodzieją.

W latach 60tych wraz z przyjaciółmi utworzył grupę wokalną the Thrillers, nagrywającą dla Studio 1. Współpracował też z Freddie McGregor’em, Ernestem Willson’em, Prince Lincoln’em Thompson’em & Royal Rases oraz The Heptones.

Jednak jego kariera nabrała tempa w kolejnej dekadzie, gdy jako solowy wokalista pojawił się w studio Joe Gibbs’a, Bunny’ego Lee i Phill’a Phratt’a. Z tym ostatnim w 1975 r. wydał płytę ,,Gee Baby’’, która zawierała ,,Going The Wrong Way’’, jeden z fundamentalnych utworów jamajskiego roots reggae.

 

W latach 80tych Al Campbell ugruntował swoją pozycję na rynku jako wokalista nie tylko early dancehall ale i lovers rock. Jego niepowtarzalny melodyjny głos doskonale korespondował zarówno z głębokim dubem jak i słonecznym reggae. Współpracował z najważniejszymi producentami jak Linval Thompson, Prince Jammy, Sly & Robbie czy Mafia & Fluxy. Jest jednym z nielicznych wokalistów jamajskich, którzy wciąż podejmują nowe wyzwania. Np. jego produkcja ,,No Entry” oparta na kultowym rytmie Niney The Observer’a ,, New World Order” to mistrzowskie połączenie dubu, reggae i hip-hopu.

 

Al Campbell, prawdziwa legenda muzyki jamajskiej, twórca takich hitów jak ,,Bad Boy”, ,,Dancehall Stylee” czy ,,Gone down the drain” w końcu wystąpi w Polsce. 10 lipca pojawi się w Płocku na festiwalu Reggaeland.

 

Info: Reggaeland Festival

press: Al Campbell

Booking : roots Music Promotion