GENTLEMAN

Gentleman, wł. Tilmann Otto, urodził się 19 kwietnia 1974 roku w niemieckim mieście Osnabrück. Po raz pierwszy zetknął się z muzyką roots reggae, kiedy miał 13 lat.

 

Już jako 17-latek pierwszy raz wyjechał na Karaiby. Tam też po raz pierwszy stanął przed mikrofonem. Śpiewa przeważnie po angielsku bądź w patois, który jest językiem kreolskim używanym na Jamajce. Piosenki Gentlemana opowiadają o nadziei, miłości, pokoju, jedności i przynależności. Przypominają nam o tym, że powinniśmy być wdzięczni za dar życia. Przez następne lata Gentleman spędzał każdy wolny czas na Jamajce. Faktycznie wyspa ta jest jego drugą ojczyzną.

 

Rok 1993 to przełom w karierze młodego artysty. Soundsystem/Kollektiv znany też jako Silly Walks Movement zaproponował Gentlemanowi wspólną trasę koncertową. Przez pięć lat muzycy mieli odwiedzić Niemcy oraz kraje z nimi sąsiadujące. W czasie tych podróży Gentleman nawiązał wiele znajomości, a w 1998 roku podpisał kontrakt z wytwórnią Four Music.

Debiutancki album Gentlemana „Trodin On” ukazał się w 1999 roku. Artysta zaprosił do współpracy między innymi Jack’a Radics czy Digital Diamond Crew, a sama płyta otrzymała świetne recenzje. Następnie przyszedł czas na album nagrany wraz z innymi muzykami występującymi na festiwalu FK Allstars Tour. Dobre opinie o kolejnym wydawnictwie sprawiły, że sława Gentlemana rosła w bardzo szybkim tempie.

Sesja nagraniowa do albumu „Journey To Jah” odbywała się na Jamajce. Promujący ją singiel „Leave Us Alone” ukazał się w marcu 2002 roku. Artysta postanowił wtedy związać się z The Far East Band.

 

Luty 2003 roku to czas, kiedy Gentleman dostał nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego dla najlepszego artysty HipHop/Soul/R’n’B/Reggae. W tym samym roku czytelnicy „Riddim Magazin” uznali Gentlemana za najlepszego w kategoriach Niemiecki Artysta i Występ. W kategorii Narodowa piosenka na 2. pozycji uplasowało się nagranie – Dem Gone, na 4. kompozycja Leave Us Alone, natomiast 6. miejsce zdobył utwór Runaway.

 

Rok 2004 to nowa płyta artysty zatytułowana „Confidence”, która wspięła się na szczyt notowania w rodzimych Niemczech, następnie ,,Another Intensity” krążek wyraźnie zmierzający ku spokojniejszym brzmieniom.

 

Po kilku latach przerwy Gentleman powrócił z nowym materiałem zatytułowanym „Diverstity”. Artysta tym razem zaprosił do współpracy wielu wokalistów między innymi: Cassandrę Steen, Tanyę Stephens czy weterana dancehallu Sugar’a Minott’a. Obok charakterystycznych dla twórczości Gentlemana dźwięków reggae i dancehall, na krążku znalazły się również kompozycje z pogranicza soul i R&B. Na singiel promujący wydawnictwo wybrano kompozycję It’s no Pretty.

 

W 2011 r. ukazała się płyta DVD, podsumowująca trasę koncertową ,,Diversity”, na której znalazły się również polskie akcenty min. zdjęcia Bartka Murckiego oraz kadry z Hali Arena w Poznaniu.

 

Gentleman aktualnie promuje nową płytę ,,MTV Unplugged” oraz celebruje 20 lecie swojej działalności scenicznej.

rezerwacja koncertów Gentlemana w Polsce : http://rootzmusic.pl/booking/?pl

Dyskografia

  • 1999 : Trodin On
  • 2002 : Journey To Jah
  • 2003 : Gentleman & The Far East Band Live
  • 2004 : Confidence
  • 2007 : Another Intensity
  • 2010 : Diversity
  • 2011 : Gentleman & The Evolution Live Diversity ( DVD)
  • 2013 : New Day Dawn
  • 2014 : MTV Unplugged

Zobacz