SHAGGY

SHAGGY wł. Orville Richard Burrell, urodzony w 22 października 1968 r. w Kingston, swój przydomek odziedziczył po Kudłatym, jednym z bohaterów kreskówki Scooby Doo.

 

Niepowtarzalna osobowość, charyzmatyczny rozpoznawalny na całym świecie głos, status artysty biznesmena, filantrop oraz laureat nagrody Grammy, z tym kojarzy się dziś SHAGGY, jeden z największych artystów sceny Reggae, który zrobił zawrotną międzynarodową karierę. Chłopak wychowany na ciernistych ulicach Kingston, swój sukces zawdzięcza nie tylko talentowi, ale również dyscyplinie, którą zdobył w czasie służby wojskowej w Zatoce Perskiej.

 

SHAGGY, wręcz eksplodował na scenie muzycznej w 1993 r. kiedy to do serc fanów jamajskiej muzyki dotarła płyta ,,Pure Pleasure”, ze znanym coverem ,,Oh Carolina”, który poczynając od Wielkiej Brytanii, szybko podbił rynki muzyczne. Wydany dwa lata później album ,,Boombastic” osiągnął już status platynowej płyty, co przyniosło artyście prestiżową nagrodę Grammy, którą zdobył w 1996 r. za najlepszy album roku w kategorii muzyka Reggae. Artysta w tamtych latach, praktycznie nie schodził ze szczytów notowań światowych list przebojów.

 

Mimo spektakularnego sukcesu, SHAGGY nie spoczął na laurach i jeszcze w 1996 r. wraz ze swoim menedżerem Robertem Livingstonem ( legendarnym producentem Sting International ) założył Big Yard Group. Oficynę oraz studio skupiające najmłodsze talenty jamajskiej sceny dancehall. Z trampoliny Big Yard skorzystali min. tacy wykonawcy jak Brian & Tony Gold, Kiprich, Voicemail, Richie Loop, D-Dur, Christopher Martin ( występował na Reggaeland w 2012 r. ) oraz Rayvon.

 

Pochłonięty pracą nad budową marki Big Yard, SHAGGY powraca na rynek w 2000 r. z płytą ,,Hot shot”, która osiągnęła na świecie diamentowy status a w Stanach Zjednoczonych zdobyła sześciokrotnie platynę. Utrzymane w konwencji R’N’B utwory ,,It wasn’t me”( nominacja do nagrody Grammy ) oraz ,,Angel” okazały się strzałem w dziesiątkę w czasie rosnącej popularności jamajskiego dancehallu. Singiel ,,Luv Me Luv Me” nagrany wraz z Janet Jackson, pojawił się na ścieżce dźwiękowej ,, How Stella Her Groove back”. Sam ,,Hot shot” uzyskał min. status najlepiej sprzedającego się albumu według Juno Awords2002.

 

2002 i 2005 r. przynoszą kolejno ,,Lucky Day” z którego pochodzi singiel ,,Strength Of a Woman” i ,,Clothers Drop” płyta nominowana do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album Reggae. Pozycja SHAGGY’ego, który w zaciszu studia pracuje nad kolejnym wydawnictwem nie słabnie.

 

Dwa lata później ,,Intoxication” podbija rynek, debiutując na szczycie list Reggae Billboard Albums i iTunes UK Reggae jednocześnie uzyskując nominację na kolejnej gali Grammy. Single ,,Church Heathen” i ,,Bonafide Girl” nie schodzą z list przebojów. W tym samym czasie SHAGGY nagrywa ,,Feel The Rush” utwór, który stał się oficjalnym hymnem Piłkarskich Mistrzostw Europy 2008.

 

Niezależnie od skali swoich sukcesów SHAGGY zawsze żył w przekonaniu, że „Komu wiele jest dane, od tego wiele się wymaga”. Wierny tej maksymie przyjął rolę filantropa. Zaczął od wizyty w dziecięcym szpitalu Bustamante, przekazując min. darowiznę w postaci sprzętu medycznego. W ten sposób powstała fundacja SHAGGY’ego do której artysta zwerbował swoich kolegów, partnerów biznesowych i sponsorów, organizując wspólnie co roczną akcję charytatywną, z której całość dochodu ( obecnie ponad $ milion USD ) zasilają fundusze szpitala, na pokrycie kosztów medycznych.

 

Artysta wciąż poszukuje nowych możliwości pozyskiwania funduszy. Był współautorem książki zatytułowanej „Shaggy Parrot i Reggae Band.” Z której sprzedaż  również zasila szpital Bustamante oraz Fundusz Stypendialny Tatiany McIntosh na Florydzie. Książka trafiła także do szkół podstawowych na Jamajce, jako pomoc edukacyjna.

 

U szczytu swojej kariery, SHAGGY stał się jednocześnie ikoną rynku reklamowego. W 2009 roku nagrał singiel ,,Fly High”, który został użyty w reklamie telewizyjnej marki lodów Ferrero Rocher, King Maxi gdzie nie tylko muzyka ale i sam Artysta pojawiał się na ekranie.

 

Spektakularna kariera, która trwa drugą dekadę, pozwoliła SHAGGY’emu cieszyć się różnymi sukcesami. Jednak dotarcie na szczyt wcale nie było łatwe, Artysta przyznaje, że … wszystko się zmienia, gdy jesteś wykonawcą Reggae, który zdobywa popularność w U.S.A.”. Uznanie na Jamajce, choć zawsze najbardziej nobilitujące, nie zapewnia sukcesu w Stanach, potężnym rynku muzycznym, który wyniósł ,,Kudłatego” na szczyt – przyznając mu tytuł jedynego wykonawcy dancehall o diamentowym statusie.

 

Niepokorny Shaggy wciąż przemierza swoją karierę wielkimi krokami, osiągając sukcesy na swoich warunkach, mimo statusu celebryty ikony popkultury, wciąż przełamuje bariery poszukując nowych trendów, którymi chętnie dzieli się ze swoją publicznością. Ortodoksyjni fani reggae choć zarzucają SHAGGY’emu komercję, nie są w stanie zakwestionować pozycji artysty, który wielokrotnie udowodnił, że niszowa muzyka jamajska może wpływać na popkulturę z tak ogromną siłą oddziaływania.

Dyskografia

 • 1993 : Pure Pleasure
 • 1994 : Original Doberman
 • 1995 : Boombastic
 • 1997 : Midnite Lover
 • 2000 : Hot Shot
 • 2002 : Lucky day
 • 2005 : Clothers drop
 • 2007 : Intoxication
 • 2008 : Best of Shaggy – The Boombastic collection
 • 2011 : Summer in Kingston
 • 2012 : Rise
 • 2013 : Out of Many, one Music

Zobacz