ZIGGI RECADO

Czołowy przedstawiciel holenderskiej sceny reggae

Ziggi Recado, przyszedł na świat w 1981 r. na wyspie Sint Eustatius (holenderskich Antylach ) jako Ricardo Blijjden. W 1999 r. wyjechał do Holandii na studia, gdzie mieszka do dzisiaj.

 

Obracając się w środowiskach niezależnych Amsterdamu, szybko zdobył uznanie oraz przydomek Ziggi, który jak twierdzi odziedziczył po dziadku, jednak ma to też związek ze stylem śpiewania, który nawiązuje do jednego z potomków Boba Marley’a, Ziggy’ego. Ricardo za namową przyjaciół, którzy odkryli w nim talent do śpiewania oraz pisania tekstów, na poważnie zainteresował się muzyką w połowie ubiegłej dekady. Zwieńczeniem tego był jego debiutancki album ,,So much Reasons” wydany w 2006 r. który przyniósł mu krajową sławę, oraz zainteresowanie w Europie Zachodniej. Kolejnym przełomem w karierze młodego artysty była możliwość supportowania Gentlemana w czasie jego oficjalnej trasy koncertowej promującej album ,,Another Intensity”. Wówczas Ziggi skompletował The Renaissance band, grupę muzyków z którą występuje do dzisiaj.

W 2008 r. kariera artysty nabiera tempa i dzięki współpracy z VP/Greensleeves Records rozprzestrzenia się na cały świat. Doskonale przyjęty album ,,In Transit” zawierający min. przebój ,,Need to tell You this” nie pozostawia wątpliwości, że Recado wszedł do panteonu najciekawszych artystów, którzy realizują niesztampowe produkcje z pogranicza reggae i muzyki nowoczesnej. Kolejne albumy ,,Same Diference” (2010) oraz ,,Ziggi Recado” (2011) nie tylko ugruntowują pozycję artysty, ale jeszcze bardziej odkrywają jego wielki talent oraz wszechstronność. Ziggi ze swobodą porusza się w klimatach zarówno roots reggae jak i brzmień klubowych. Jest okrzyknięty jednym z najlepszych artystów nurtu reggae mieszkających w Europie oraz jednym z najlepszych performerów scenicznych.

 

Do określenia twórczości artysty warto również przywołać słowa Gentlemana, który współpracując z nim w czasie trasy koncertowej w 2007 r. powiedział, że kariera Ziggi jest tak świetlana, że ów powinien zacząć nosić przyciemnione okulary. Słuchając takich produkcji jak BaddestMaryJoka smoka czy Get out trudno się z tym nie zgodzić.

 

Jego pierwszy koncert w Polsce na festiwalu Reggaeland okazał się wielkim sukcesem, artysta szybko zjednał sobie publiczność, która czeka na jego kolejną wizytę w Polsce.

Dyskografia

  • 2006 : So Much Reasons
  • 2008 : In Transit
  • 2010 : Same Difference (EP )
  • 2011 : Ziggi Recado
  • 2012 : Liberation (EP)
  • 2012 : Liberation 0.2 (EP)
  • 2014 : Therapeutic

Zobacz